Z ČEHO HÁČKOVAT?

Samo, že z vlny, ale z jaké? Toť otázka, když máte návod, většinou tam již máte daný přesný druh vlny a potřebnou spotřebu na výtvor. Co ale, když máte jen nápad a nebo naopak vlna z návodu se u nás vlastně nedá sehnat, případně je příliš drahá….co pak?

Nedá se nic dělat musíte se rozhodnout, ale vzhledem k tomu, že do výtvoru vložíte svůj čas a um, byla by škoda výsledek zkazit špatnou, umělou, nebo „kousavou“ levnou vlnou. Pozor záleží na výrobě, bohužel některá, byť i drahá klubíčka mohou přece jen být pro někoho na omak „kousavá“. Většina kvalitních a drahých klubíček je zase poměrně náročná na údržbu a praní.   

Pokud tvoříte vzory, nebo krajky použijte zásadně jednobarevnou vlnu. Ve strakaté, nebo melírované vlně vzor většinou úplně zanikne, a to je pak škoda.

Vyrábějí se také samovzorovací a žíhané (tzv. ponožkové) vlny, které vytvářejí samy o sobě krásné vzory, či pruhy.

Druhy přízí

Alpakatextilní materiál ze srsti jihoamerických velbloudovitých zvířat (lama ALPAKA). Je o něco měkčí a jemnější než vlna.

Mohértextilní vlákno ze srsti angorské kozy, je velmi lehký, krásně hřeje, vhodný na šátky, šály a svetříky. Bohužel záleží na zpracování, některý může „kousat“.

Vlnapřírodní vlna z ovčí srsti. Odvádí pot, nedráždí pokožku, v zimě hřeje, naopak v létě chladí. Opět záleží na zpracování, vlna může „kousat“.

Merino vlnaje vlna jen z jednoho druhu ovce Merino (je jemnější).

Akryl a polyakryl – jedná se o umělou vlnu. Je syntetického původu, velmi pružná, hebká, má termoizolační vlastnosti. Velmi dobře odolává slunečnímu záření, velice snadno se udržuje. Je základem pro klubíčka všeho druhu.

Bavlnapříze rostlinného původu. Má chladivý efekt, je hladká, s přirozeným leskem a výborně se nosí přímo na kůži. Na rozdíl od akrylových vláken, není tak pružná.

Bambus je antibakteriální, výborně saje. Vyrábí se z bambusových vláken podobně jako viskóza. Je jemná, hladká a prodyšná. Podobně jako bavlna není tak pružná jako vlna a akryl.

Hedvábí přírodní vlákno ze zámotku larvy bource morušového. V zimě hřeje v létě chladí.  Odvádí pot, je hebké, lesklé a vhodné pro alergiky.

Kašmír – je takřka legendární příze, patří mezi nejluxusnější a nejdražší přírodní příze. Nedělá žmolky, je jemná hebká krásně hřeje.

Len – příze jsou o 20–30 % pevnější než průměrné příze z bavlny a za mokra se jejich pevnost zvyšuje. Typická je nestejnoměrnost (tzv. „lněný“ vzhled). 

Špagáty – ty vydají za celou kapitolu, jsou jak nastříhané z bavlněné látky, také tkané, umělé i přírodní. Zasloužili by si celý článek.

TIP: Než si vlnu objednáte přes internet, jestli máte tu možnost, osahejte si klubíčko v obchodě, nebo si od vybraného výrobce nechejte poslat alespoň vzorník.

Martina Vašková
Jsem maminka, teta, babička, která ráda tvoří pro děti, pro maminky, pro babičky a pro radost. Nabízím nápady, návody, jednoduchost a výrobky nejenom z klubíček. Můj příběh si přečtěte zde >> Napsat můžete na zivotshackem@martinavaskova.cz
Komentáře
  1. Martina napsal:

    Zajímavý web. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Čtverec a kruh, aneb základní pravidla háčkování s bonusem
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Facebook