Samo, že z vlny, ale z jaké? Toť otázka, když máte návod, většinou tam již máte daný přesný druh vlny a potřebnou spotřebu na výtvor. Co ale, když máte jen nápad a nebo naopak vlna z návodu se u nás vlastně nedá sehnat, případně je příliš drahá….co pak?
Nedá se nic dělat musíte se rozhodnout, ale vzhledem k tomu, že do výtvoru vložíte svůj čas a um, byla by škoda výsledek zkazit špatnou, umělou, nebo „kousavou“ levnou vlnou. Pozor záleží na výrobě, bohužel některá, byť i drahá klubíčka mohou přece jen být pro někoho na omak „kousavá“. Většina kvalitních a drahých klubíček je zase poměrně náročná na údržbu a praní.
Pokud tvoříte vzory, nebo krajky použijte zásadně jednobarevnou vlnu. Ve strakaté, nebo melírované vlně vzor většinou úplně zanikne, a to je pak škoda.
Vyrábějí se také samovzorovací a žíhané (tzv. ponožkové) vlny, které vytvářejí samy o sobě krásné vzory, či pruhy.
Alpaka – textilní materiál ze srsti jihoamerických velbloudovitých zvířat (lama ALPAKA). Je o něco měkčí a jemnější než vlna.
Mohér – textilní vlákno ze srsti angorské kozy, je velmi lehký, krásně hřeje, vhodný na šátky, šály a svetříky. Bohužel záleží na zpracování, některý může „kousat“.
Vlna – přírodní vlna z ovčí srsti. Odvádí pot, nedráždí pokožku, v zimě hřeje, naopak v létě chladí. Opět záleží na zpracování, vlna může „kousat“.
Merino vlna – je vlna jen z jednoho druhu ovce Merino (je jemnější).
Akryl a polyakryl – jedná se o umělou vlnu. Je syntetického původu, velmi pružná, hebká, má termoizolační vlastnosti. Velmi dobře odolává slunečnímu záření, velice snadno se udržuje. Je základem pro klubíčka všeho druhu.
Bavlna – příze rostlinného původu. Má chladivý efekt, je hladká, s přirozeným leskem a výborně se nosí přímo na kůži. Na rozdíl od akrylových vláken, není tak pružná.
Bambus – je antibakteriální, výborně saje. Vyrábí se z bambusových vláken podobně jako viskóza. Je jemná, hladká a prodyšná. Podobně jako bavlna není tak pružná jako vlna a akryl.
Hedvábí – přírodní vlákno ze zámotku larvy bource morušového. V zimě hřeje v létě chladí. Odvádí pot, je hebké, lesklé a vhodné pro alergiky.
Kašmír – je takřka legendární příze, patří mezi nejluxusnější a nejdražší přírodní příze. Nedělá žmolky, je jemná hebká krásně hřeje.
Len – příze jsou o 20–30 % pevnější než průměrné příze z bavlny a za mokra se jejich pevnost zvyšuje. Typická je nestejnoměrnost (tzv. „lněný“ vzhled).
Špagáty – ty vydají za celou kapitolu, jsou jak nastříhané z bavlněné látky, také tkané, umělé i přírodní. Zasloužili by si celý článek.
TIP: Než si vlnu objednáte přes internet, jestli máte tu možnost, osahejte si klubíčko v obchodě, nebo si od vybraného výrobce nechejte poslat alespoň vzorník.
Zajímavý web. 🙂
Děkuji, jsem ráda, že se líbí. 🙂